  • LGG2Z182MELC35
LGG2Z182MELC35
advertisement
Manufacturer No:
LGG2Z182MELC35
HK JDW NO:
555-LGG2Z182MELC35
Description:
LGG 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.7A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LGG2Z182MELC35
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    180V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.7mA
  • Ripple Current
    2.7A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.05A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm