  • LGG2P102MELA45
LGG2P102MELA45
advertisement
Manufacturer No:
LGG2P102MELA45
HK JDW NO:
555-LGG2P102MELA45
Description:
LGG 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.15A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 11
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LGG2P102MELA45
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    220V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.4mA
  • Ripple Current
    2.15A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.15A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.225A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • Length
    45mm