  • LGG2G561MELB45
LGG2G561MELB45
advertisement
Manufacturer No:
LGG2G561MELB45
HK JDW NO:
555-LGG2G561MELB45
Description:
LGG 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.63A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LGG2G561MELB45
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    400V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.41mA
  • Ripple Current
    1.63A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.63A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3309A @ 50kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm