  • LDQ2G331MERAGA
LDQ2G331MERAGA
advertisement
Manufacturer No:
LDQ2G331MERAGA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LDQ2G331MERAGA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
LDQ2G331MERAGA
Description:
LDQ 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.44A 0.984Diax1.969L 25.00mmx50.00mm -25°C~105°C Polar 8.509mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
LDQ2G331MERAGA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LDQ
  • Size / Dimension
    0.984Diax1.969L 25.00mmx50.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    8.5mm
  • Lead Pitch
    8.509mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.335 8.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.08mA
  • Ripple Current
    1.44A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.44A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.0592A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • Length
    50mm