  • LDQ2D331MERYGA
LDQ2D331MERYGA
advertisement
Manufacturer No:
LDQ2D331MERYGA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LDQ2D331MERYGA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
LDQ2D331MERYGA
Description:
LDQ 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 0.787Diax1.378L 20.00mmx35.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
LDQ2D331MERYGA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LDQ
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.787Diax1.378L 20.00mmx35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    770μA
  • Ripple Current
    1.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 50kHz
  • Diameter
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • Length
    35mm