  • EPM1270T144C3N
EPM1270T144C3N
advertisement
Manufacturer No:
EPM1270T144C3N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM1270T144C3N
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM1270T144C3N
Description:
0.5mm PMIC 144 Pin 304MHz 2.5V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM1270T144C3N Overview
A mobile phone network consists of 980macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).TQFPis the package in which it resides.The device has 116inputs and outputs.The device is programmed with 144 terminations.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.A voltage of 2.5Vprovides power to the device.It is a part of family [0].The chip should be packaged by Bulk.It is programmed with 144 pins.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].This device is mounted by Surface Mount.This board has 144 pins.There is a maximum supply voltage of 3.6Vwhen the device is operating.A minimum supply voltage of 2.375V is required for this device to operate.There can be 304MHz  frequency achieved.Ideally, the operating temperature should be greater than 0°C.The operating temperature should be lower than 85°C.The program consists of 127 logic blocks (LABs).As a fundamental building block, there are 1270  logic elements/cells.It is recommended that the maximal frequency be less than 0.These devices are capable of storing programs and data in 1kBmemory.
EPM1270T144C3N Features
TQFP package
116 I/Os
144 pin count
144 pins
127 logic blocks (LABs)
EPM1270T144C3N Applications
There are a lot of Altera EPM1270T144C3N CPLDs applications.
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • DDC INTERFACE
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • POWER-SAVING MODES
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Digital multiplexers
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Digital designs
  • USB Bus
  • Code converters
Step5Bar-code shipping tag
EPM1270T144C3N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    1.319103g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    144
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    304MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.375V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    55mA
  • Number of I/O
    116
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    6.2 ns
  • Turn On Delay Time
    6.2 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    1270
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    127
  • Speed Grade
    3
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    980
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height
    1.4mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm