  • XC95288XV-10PQ208C
XC95288XV-10PQ208C
advertisement
Manufacturer No:
XC95288XV-10PQ208C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC95288XV-10PQ208C
Package:
208-BFQFP
Description:
0.5mm PMIC XC9500XV Series XC95288XV 208 Pin 2.5V 208-BFQFP
Purchasing and Inquiry
XC95288XV-10PQ208C Overview
In the mobile phone network, there are 288macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.It is part of the 208-BFQFP package.In this case, there are 168 I/Os programmed.Devices are programmed with terminations of [0].There is a QUADterminal position on the electrical part in question.A voltage of 2.5Vprovides power to the device.There is a part in the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.During operation, the operating temperature is kept at 0°C~70°C TA to ensure its reliability.The chip should be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the XC9500XV series.The chip is programmed with 208 pins.Additionally, this device is capable of displaying [0].The XC95288XVcontains its related parts.As a building block for digital circuits, there are 6400gates.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].FLASH is adopted for storing data.A Surface Mountis mounted on this electronic component.The 208pins are designed into the board.Initially, the maximum supply voltage (Vsup) is 2.62V.It should be below 100MHzat the maximal frequency.In order to form a fundamental building block, there are 16logic elements/cells.
XC95288XV-10PQ208C Features
208-BFQFP package
168 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
208 pin count
208 pins
XC95288XV-10PQ208C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95288XV-10PQ208C CPLDs applications.
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Timing control
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • PLC analog input modules
  • Multiple Clock Source Selection
  • I2C BUS INTERFACE
  • Address decoders
  • Custom shift registers
  • Protection relays
  • Custom state machines
Step5Bar-code shipping tag
XC95288XV-10PQ208C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • Series
    XC9500XV
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC95288XV
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.62V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    168
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Number of Gates
    6400
  • Max Frequency
    100MHz
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    288
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    2.37V~2.62V
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm