  • 5M570ZT100I5N
5M570ZT100I5N
advertisement
Manufacturer No:
5M570ZT100I5N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-5M570ZT100I5N
Package:
TQFP
Datasheet:
5M570ZT100I5N
Description:
PMIC 100 Pin 1.4749GHz 1.8V TQFP
Purchasing and Inquiry
5M570ZT100I5N Overview
There are 440 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.It is part of the TQFP package.The device is programmed with 74 I/Os.The device is programmed with 100 terminations.The terminal position of this electrical component is QUAD.The device is powered by a voltage of 1.8V volts.It is included in Programmable Logic Devices.It has 100pins programmed.If this device is used, you will also be able to find [0].In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In order to store data, FLASHis used.In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.The device has a pinout of [0].In this case, the maximum supply voltage is 1.89V.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.A frequency of 1.4749GHzcan be achieved.Operating temperatures should be higher than -40°C.The operating temperature should be lower than 100°C.It consists of 8 logic blocks (LABs).There are 570 logic elements/cells to form a fundamental building block. It should be below 152MHzat the maximal frequency.The devices contain a memory of 1kBfor storing programs and data.
5M570ZT100I5N Features
TQFP package
74 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
5M570ZT100I5N Applications
There are a lot of Altera 5M570ZT100I5N CPLDs applications.
  • INTERRUPT SYSTEM
  • State machine design
  • Programmable power management
  • High speed graphics processing
  • PLC analog input modules
  • Voltage level translation
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Digital systems
  • Battery operated portable devices
  • Power Meter SMPS
Step5Bar-code shipping tag
5M570ZT100I5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    657.000198mg
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    1.4749GHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    27μA
  • Number of I/O
    74
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    9 ns
  • Frequency (Max)
    152MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    570
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    5
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    440
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm