  • ATF1508AS-10QI160
ATF1508AS-10QI160
advertisement
Manufacturer No:
ATF1508AS-10QI160
HK JDW NO:
69-ATF1508AS-10QI160
Package:
PQFP
Datasheet:
Description:
0.65mm PMIC 160 Pin 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
ATF1508AS-10QI160 Overview
This network has 128macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).PQFPis the package in which it resides.It is equipped with 96I/O ports.Terminations of devices are set to [0].This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.It is powered from a supply voltage of 5V.There is a part included in Programmable Logic Devices.In this chip, the 160pins are programmed.If you use this device, you will also find [0].As a building block for digital circuits, there are 3000gates.It is recommended that the supply voltage be kept at 5Vto maximize efficiency.For data storage, EEPROMis adopted.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.There are 160 pins on the device.This device operates at a voltage of 5.5V when the maximum supply voltage is applied.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.Currently, there are 96 Programmable I/Os available.There should be a temperature above -40°Cat the time of operation.It is recommended that the operating temperature be below 85°C.A maximum frequency of less than 125MHzis recommended.There is a type of programmable logic called EE PLD.
ATF1508AS-10QI160 Features
PQFP package
96 I/Os
160 pin count
160 pins
ATF1508AS-10QI160 Applications
There are a lot of Atmel (Microchip Technology) ATF1508AS-10QI160 CPLDs applications.
  • Programmable polarity
  • State machine control
  • LED Lighting systems
  • Digital systems
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Power automation
  • POWER-SAVING MODES
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Pattern recognition
  • Synchronous or asynchronous mode
Step5Bar-code shipping tag
ATF1508AS-10QI160
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    160
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    160
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    96
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Frequency (Max)
    125MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    3000
  • Number of Programmable I/O
    96
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm