  • ELXY630ELL471ML25S
ELXY630ELL471ML25S
advertisement
Manufacturer No:
ELXY630ELL471ML25S
HK JDW NO:
856-ELXY630ELL471ML25S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELXY630ELL471ML25S
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.48A
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    55mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    740mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.48A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm