  • 380LQ561M400A032A
380LQ561M400A032A
advertisement
Manufacturer No:
380LQ561M400A032A
HK JDW NO:
192-380LQ561M400A032A
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
560μF Capacitor 20% Bulk 2.69A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
380LQ561M400A032A
  • Package / Case
    Aluminum
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    56.699046g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Tolerance
    20%
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    355mOhm
  • Ripple Current
    2.69A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    20 %
  • Current - Leakage
    4mA
  • Diameter
    35mm
  • Length
    35mm