  • 380LX102M100H022
380LX102M100H022
advertisement
Manufacturer No:
380LX102M100H022
HK JDW NO:
192-380LX102M100H022
Datasheet:
380LX102M100H022
Description:
380LX 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 2319
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
380LX102M100H022
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    18.999992g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Resistance
    220mOhm
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    220mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.94868mA
  • Ripple Current
    2A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3A @ 20kHz
  • Dissipation Factor
    20 %
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm