  • MLP562M063EB0A
MLP562M063EB0A
advertisement
Manufacturer No:
MLP562M063EB0A
HK JDW NO:
192-MLP562M063EB0A
Package:
FlatPack, Tabbed
Datasheet:
MLP562M063EB0A
Purchasing and Inquiry
MLP562M063EB0A Overview
Defining 36mOhm as an ESR (Equivalent Series Resistance) is essential.Seating height (Max) should be kept below 0.500 12.70mm.This capacitor operates from a voltage - Rated DC of 63V.When operating at -55°C~85°C, high efficiency can be achieved.
MLP562M063EB0A Features
voltage - Rated DC of 63V
an operating temperature of -55°C~85°C
MLP562M063EB0A Applications
  • Standard and switched mode power supplies
  • Energy storage in pulse systems
  • Power supplies
  • Computer motherboards
  • Frequency converters
  • Telecommunication
  • Smoothing and filtering applications
  • Industrial systems
  • Computer
  • Uninterruptible power supplies
Step5Bar-code shipping tag
MLP562M063EB0A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    FlatPack, Tabbed
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    MLP
  • Size / Dimension
    3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Depth
    12.7mm
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    36mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Lead Diameter
    1.02 mm
  • Voltage
    63V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2nA
  • Ripple Current
    8.3A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Width
    44.45mm