  • AFK227M63H32T-F
AFK227M63H32T-F
advertisement
Manufacturer No:
AFK227M63H32T-F
HK JDW NO:
192-AFK227M63H32T-F
Datasheet:
AFK227M63H32T-F
Purchasing and Inquiry
AFK227M63H32T-F Overview
During full charge, the ripple current is 800mA @ 100kHz.To perform its function fully, 160mOhm @ 100kHz is required to have an equivalent series resistance (ESR).If the charge is low, ripple current is 600mA @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 0.551 14.00mm.Based on the dissipation factor of 0.08 %, it operates.This capacitor operates from a voltage - Rated DC of 63V.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -55°C~105°C as the operating temperature.
AFK227M63H32T-F Features
the ripple current is 800mA @ 100kHz.
the ripple current is 600mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.08 %
voltage - Rated DC of 63V
an operating temperature of -55°C~105°C
AFK227M63H32T-F Applications
  • Computer motherboards
  • Energy storage in pulse systems
  • Standard and switched mode power supplies
  • Uninterruptible power supplies
  • Frequency converters
  • Computer
  • Industrial systems
  • Telecommunication
  • Power supplies
  • Smoothing and filtering applications
Step5Bar-code shipping tag
AFK227M63H32T-F
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.531Lx0.590W 13.50mmx15.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    AFK
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    4.4mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm @ 100kHz
  • Size Code
    5953
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    138.6μA
  • Ripple Current
    800mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    160mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    600mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    800mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Ripple Current (AC)
    800mA
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    15mm