  • EEE-FK1J4R7R
EEE-FK1J4R7R
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1J4R7R
HK JDW NO:
590-EEE-FK1J4R7R
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-FK1J4R7R
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1J4R7R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    1.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3Ohm
  • Lead Diameter
    650 μm
  • Voltage
    63V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    50mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    3Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    37.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    50mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    40mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    5.3mm