  • DZT3150-13
DZT3150-13
advertisement
Manufacturer No:
DZT3150-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-DZT3150-13
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
DZT3150-13
Purchasing and Inquiry
DZT3150-13 Overview
As the DC current gain is the ratio of the collector current to the base current, for this device the DC current gain is 250 @ 500mA 2V.The collector emitter saturation voltage is 500mV, which allows for maximum design flexibility.VCE saturation indicates Ic is at maximum level (saturated), whereas vce saturation (Max) indicates there is no saturation.Continuous collector voltage should be kept at 5A for high efficiency.Single BJT transistor is possible to achieve a high level of efficiency by maintaining the emSingle BJT transistorter base voltage at 7V.In this part, there is a transition frequency of 150MHz.Single BJT transistor can be broken down at a voltage of 25V volts.During maximum operation, collector current can be as low as 5A volts.
DZT3150-13 Features
the DC current gain for this device is 250 @ 500mA 2V
a collector emitter saturation voltage of 500mV
the vce saturation(Max) is 500mV @ 200mA, 4A
the emitter base voltage is kept at 7V
a transition frequency of 150MHz
DZT3150-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated DZT3150-13 applications of single BJT transistors.
  • Interface
  • Driver
  • Inverter
  • Muting
Step5Bar-code shipping tag
DZT3150-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    7.994566mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    150MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DZT3150
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    3W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Gain Bandwidth Product
    150MHz
  • Polarity/Channel Type
    NPN
  • Transistor Type
    NPN
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    25V
  • Max Collector Current
    5A
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    250 @ 500mA 2V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1μA ICBO
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    500mV @ 200mA, 4A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    25V
  • Transition Frequency
    150MHz
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    500mV
  • Max Breakdown Voltage
    25V
  • Collector Base Voltage (VCBO)
    50V
  • Emitter Base Voltage (VEBO)
    7V
  • hFE Min
    50
  • Continuous Collector Current
    5A
  • Height
    1.65mm
  • Length
    6.7mm
  • Width
    3.7mm