  • DGH355Q5R5
DGH355Q5R5
advertisement
Manufacturer No:
DGH355Q5R5
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-DGH355Q5R5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
DGH355Q5R5
Description:
CAPACITOR 3.5F -10% +30% 5.5V TH
Step5Bar-code shipping tag
DGH355Q5R5
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm
  • Lead Spacing
    0.610 15.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 65°C
  • Height Seated (Max)
    1.102 28.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.827Lx0.433W 21.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Rated
    5.5V
  • Capacitance
    3.5F