  • CY39200V676-83MBXC
CY39200V676-83MBXC
advertisement
Manufacturer No:
CY39200V676-83MBXC
HK JDW NO:
217-CY39200V676-83MBXC
Package:
FBGA
Description:
1mm PMIC 676 Pin 2.5V FBGA
Purchasing and Inquiry
CY39200V676-83MBXC Overview
There are 3072 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.It is part of the FBGA package.This device has 428 I/O ports programmed into it.There is a 676terminations set on devices.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.It is powered from a supply voltage of 2.5V.There are 676pins on the chip.It is also possible to find ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY VOLTAGEwhen using this device.200000gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].It is adopted to store data in [0].The pins are [0].A maximum supply voltage of 3.6Vis used in its operation.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.A programmable I/O count of 428 has been recorded.It is recommended that the operating temperature be greater than 0°C.It is recommended to keep the operating temperature below 70°C.It is recommended that the maximal frequency be less than 0.Programmable logic types are divided into LOADABLE PLD.
CY39200V676-83MBXC Features
FBGA package
428 I/Os
676 pin count
676 pins
CY39200V676-83MBXC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor CY39200V676-83MBXC CPLDs applications.
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Complex programmable logic devices
  • I/O expansion
  • Voltage level translation
  • INTERRUPT SYSTEM
  • DMA control
  • Custom shift registers
  • PLC analog input modules
  • Reset swapping
  • ROM patching
Step5Bar-code shipping tag
CY39200V676-83MBXC
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    FBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    676
  • Number of Terminations
    676
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY VOLTAGE
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Number of I/O
    428
  • RAM Size
    60kB
  • Memory Type
    SRAM
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Frequency (Max)
    83MHz
  • Programmable Logic Type
    LOADABLE PLD
  • Number of Gates
    200000
  • Number of Programmable I/O
    428
  • Speed Grade
    83
  • Number of Macro Cells
    3072
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm