  • CY39100V388B-83MGXC
CY39100V388B-83MGXC
advertisement
Manufacturer No:
CY39100V388B-83MGXC
HK JDW NO:
217-CY39100V388B-83MGXC
Package:
388-BBGA
Description:
1.27mm PMIC Delta 39K? ISR? Series CY39100 388 Pin 2.5V 388-BBGA
Purchasing and Inquiry
CY39100V388B-83MGXC Overview
Currently, there are 1536 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.The item is enclosed in a 388-BBGA package.It is programmed with 294 I/Os.There is a 388terminations set on devices.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.An electrical supply voltage of 2.5V is used to power it.It is recommended that the chip be packaged by Tray.During operation, the operating temperature is kept at 0°C~70°C TA to ensure its reliability.It is mounted in the way of Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the Delta 39K? ISR? series.It is equipped with 388 pin count.It is also characterized by ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY VOLTAGE.Its related parts can be found in the [0].In digital circuits, 144000gates serve as building blocks.In order to store data, SRAMis used.A Surface Mountis mounted on this electronic component.A total of 388pins are provided on this board.A maximum supply voltage of 3.6Vis used in its operation.A minimum supply voltage of 2.3V is required for this device to operate.The maximum frequency should not exceed 83MHz.
CY39100V388B-83MGXC Features
388-BBGA package
294 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
388 pin count
388 pins
CY39100V388B-83MGXC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY39100V388B-83MGXC CPLDs applications.
  • Code converters
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Portable digital devices
  • Parity generators
  • Voltage level translation
  • Address decoders
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Discrete logic functions
  • Pattern recognition
Step5Bar-code shipping tag
CY39100V388B-83MGXC
  • Package / Case
    388-BBGA
  • Number of Pins
    388
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Published
    2012
  • Series
    Delta 39K™ ISR™
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    388
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY VOLTAGE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CY39100
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Number of I/O
    294
  • RAM Size
    30kB
  • Memory Type
    SRAM
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Number of Gates
    144000
  • Max Frequency
    83MHz
  • Speed Grade
    83
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • Voltage Supply - Internal
    2.5V 3.3V
  • Height Seated (Max)
    2.46mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm