  • CY39030V208-233NTXC
CY39030V208-233NTXC
advertisement
Manufacturer No:
CY39030V208-233NTXC
HK JDW NO:
217-CY39030V208-233NTXC
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
Description:
0.5mm PMIC Delta 39K? ISR? Series CY39030 208 Pin 2.5V 208-BFQFP
Purchasing and Inquiry
CY39030V208-233NTXC Overview
512 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.You can find it in package [0].As a result, it has 136 I/O ports programmed.208terminations are programmed into the device.This electrical component has a terminal position of 0.An electrical supply voltage of 2.5V is used to power it.It is recommended that the chip be packaged by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].It is mounted in the way of Surface Mount.This type of FPGA is a part of the Delta 39K? ISR? series.With 208pins programmed, the chip is ready to use.If you use this device, you will also find [0].According to the CY39030, its related parts can be found.There are 48000 gates, which are devices that acts as a building block for digital circuits. This device is mounted by Surface Mount.There are 208pins on it.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is 2.7V.It is important that the supply voltage (Vsup) exceeds 2.3VV.
CY39030V208-233NTXC Features
208-BFQFP package
136 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
208 pin count
208 pins
CY39030V208-233NTXC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY39030V208-233NTXC CPLDs applications.
  • DDC INTERFACE
  • POWER-SAVING MODES
  • Bootloaders for FPGAs
  • LED Lighting systems
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • TIMERS/COUNTERS
  • Programmable power management
  • Handheld digital devices
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
Step5Bar-code shipping tag
CY39030V208-233NTXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Delta 39K™ ISR™
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    MATTE TIN/NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY VOLTAGE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY39030
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Programmable Type
    In-System Reprogrammable™ (ISR™) CMOS
  • Number of I/O
    136
  • Propagation Delay
    7.2 ns
  • Number of Gates
    48000
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    512
  • Voltage Supply - Internal
    2.5V 3.3V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.2ns
  • Height Seated (Max)
    3.77mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm