  • CY37128VP160-83AXC
CY37128VP160-83AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY37128VP160-83AXC
HK JDW NO:
217-CY37128VP160-83AXC
Package:
160-LQFP
Description:
0.5mm PMIC Ultra37000? Series CY37128 160 Pin 83MHz 3.3V 160-LQFP
Purchasing and Inquiry
CY37128VP160-83AXC Overview
There are 128 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is embedded in the 160-LQFP package.This device has 133 I/O ports programmed into it.The termination of a device is set to [0].This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.Power is provided by a supply voltage of 3.3V volts.It is a part of the family [0].As a result, it is packaged as Tray.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].It is recommended to mount the chip by Surface Mount.As part of the Ultra37000?series, it is a type of FPGA.In this chip, the 160pins are programmed.According to the CY37128, its related parts can be found.There are 3800 gates, which are devices that acts as a building block for digital circuits. In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].For data storage, EEPROMis adopted.In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.The device is designed with pins [0].It operates at a maximum supply voltage of 3.6V volts.A minimum supply voltage of 3V is required for this device to operate.This can be achieved at a frequency of 83MHz.In total, it contains 8 logic blocks (LABs).A total of 1dedicated inputs are available for detecting the status of input signals.
CY37128VP160-83AXC Features
160-LQFP package
133 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
160 pin count
160 pins
8 logic blocks (LABs)
CY37128VP160-83AXC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY37128VP160-83AXC CPLDs applications.
  • DDC INTERFACE
  • Portable digital devices
  • DMA control
  • Pattern recognition
  • TIMERS/COUNTERS
  • Digital multiplexers
  • Parity generators
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Power Meter SMPS
  • Complex programmable logic devices
Step5Bar-code shipping tag
CY37128VP160-83AXC
  • Package / Case
    160-LQFP
  • Number of Pins
    160
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
    Ultra37000™
  • JESD-609 Code
    e3
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    160
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    83MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY37128
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    133
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Turn On Delay Time
    15 ns
    8
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    1
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    24mm
  • Width
    24mm