  • CY37064P44-125YMB
CY37064P44-125YMB
advertisement
Manufacturer No:
CY37064P44-125YMB
HK JDW NO:
217-CY37064P44-125YMB
Description:
1.27mm PMIC 84 Pin 5V
Purchasing and Inquiry
CY37064P44-125YMB Overview
Currently, there are 64 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.This device has 32 I/O ports programmed into it.44terminations have been programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.There is 5V voltage supply for this device.It is a part of the family [0].It is equipped with 44 pin count.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].In this case, it is mounted by Surface Mount.There are 84pins on it.This device operates at a voltage of 5.5V when the maximum supply voltage is applied.A minimum supply voltage of 4.5V is required for this device to operate.In order to operate, the temperature should be higher than -55°C.Temperatures should not exceed 125°C.In total, it contains 4 logic blocks (LABs).A total of 1dedicated inputs are available for detecting the status of input signals.The clock frequency should not exceed 83MHz.Programmable logic types are divided into EE PLD.
CY37064P44-125YMB Features
32 I/Os
44 pin count
84 pins
4 logic blocks (LABs)
CY37064P44-125YMB Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor CY37064P44-125YMB CPLDs applications.
  • Discrete logic functions
  • Digital designs
  • Address decoders
  • DMA control
  • Voltage level translation
  • Programmable power management
  • Digital systems
  • Custom shift registers
  • Power automation
  • ROM patching
Step5Bar-code shipping tag
CY37064P44-125YMB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    84
    44
  • ECCN Code
    3A001.A.2.C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    32
  • Clock Frequency
    83MHz