  • 257DCN2R7SDP
257DCN2R7SDP
advertisement
Manufacturer No:
257DCN2R7SDP
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-257DCN2R7SDP
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
257DCN2R7SDP
Description:
CAP 250F -20%, +50% 2.7V T/H
Step5Bar-code shipping tag
257DCN2R7SDP
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    DCN
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    -20% +50%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    2.7V
  • HTS Code
  • Capacitance
    250F
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 60°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    2.244 57.00mm