  • 107DCN2R7Q
107DCN2R7Q
advertisement
Manufacturer No:
107DCN2R7Q
HK JDW NO:
373-107DCN2R7Q
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
107DCN2R7Q
Description:
Capacitor;Alum Electrolytic;100 F;-10, +30%;2.7 VDC;RadiAluminum;22x45;Supercap
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
107DCN2R7Q
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    DCN
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    100F
  • Voltage - Rated DC
    2.7V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 60°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm