  • ZXT11N20DFTA
ZXT11N20DFTA
advertisement
Manufacturer No:
ZXT11N20DFTA
HK JDW NO:
233-ZXT11N20DFTA
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ZXT11N20DFTA
Purchasing and Inquiry
ZXT11N20DFTA Overview
In this device, the DC current gain is 300 @ 100mA 2V, which is calculated by taking the ratio of the base current to collector current and dividing transistor by two.A collector emitter saturation voltage of 90mV ensures maximum design flexibility.Saturation of VC means the Ic value is at its maximum, so vce saturation (Max) is 130mV @ 250mA, 2.5A.Continuous collector voltage should be kept at 2.5A for high efficiency.An emitter's base voltage can be kept at 7.5V to gain high efficiency.This device has a current rating of 2.5A which corresponds to the maximum current it can carry for an indefinite period without deteriorating too much.As you can see, the part has a transition frequency of 160MHz.Breakdown input voltage is 20V volts.A maximum collector current of 2.5A volts can be achieved.
ZXT11N20DFTA Features
the DC current gain for this device is 300 @ 100mA 2V
a collector emitter saturation voltage of 90mV
the vce saturation(Max) is 130mV @ 250mA, 2.5A
the emitter base voltage is kept at 7.5V
the current rating of this device is 2.5A
a transition frequency of 160MHz
ZXT11N20DFTA Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXT11N20DFTA applications of single BJT transistors.
  • Driver
  • Inverter
  • Interface
  • Muting
Step5Bar-code shipping tag
ZXT11N20DFTA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Max Power Dissipation
    625mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    2.5A
  • Frequency
    160MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ZXT11N20D
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    806mW
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Gain Bandwidth Product
    160MHz
  • Polarity/Channel Type
    NPN
  • Transistor Type
    NPN
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    20V
  • Max Collector Current
    2.5A
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    300 @ 100mA 2V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100nA
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    130mV @ 250mA, 2.5A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    20V
  • Transition Frequency
    160MHz
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    90mV
  • Max Breakdown Voltage
    20V
  • Collector Base Voltage (VCBO)
    40V
  • Emitter Base Voltage (VEBO)
    7.5V
  • Continuous Collector Current
    2.5A
  • Height
    1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
  • Weight
    7.994566mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ