  • ZXT10N50DE6TA
ZXT10N50DE6TA
advertisement
Manufacturer No:
ZXT10N50DE6TA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZXT10N50DE6TA
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
ZXT10N50DE6TA
Purchasing and Inquiry
ZXT10N50DE6TA Overview
This device has a DC current gain of 100 @ 2A 2V, which is the ratio between the collector current and the base current.Single BJT transistor offers maximum design flexibilSingle BJT transistory wSingle BJT transistorh a collector emSingle BJT transistorter saturation voltage of 225mV.As a result of vce saturation, Ic reaches its maximum value (saturated), and vce saturation(Max) is 300mV @ 100mA, 3A.In order to achieve high efficiency, the continuous collector voltage should be kept at 3A.The emitter base voltage can be kept at 5V for high efficiency.According to definition, current rating describes the maximum current a fuse can carry indefinitely without deteriorating too much, and this device has no current rating.As you can see, the part has a transition frequency of 165MHz.Single BJT transistor can be broken down at a voltage of 50V volts.A maximum collector current of 3A volts can be achieved.
ZXT10N50DE6TA Features
the DC current gain for this device is 100 @ 2A 2V
a collector emitter saturation voltage of 225mV
the vce saturation(Max) is 300mV @ 100mA, 3A
the emitter base voltage is kept at 5V
the current rating of this device is 3A
a transition frequency of 165MHz
ZXT10N50DE6TA Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXT10N50DE6TA applications of single BJT transistors.
  • Interface
  • Inverter
  • Driver
  • Muting
Step5Bar-code shipping tag
ZXT10N50DE6TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    14.996898mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    1.1W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    3A
  • Frequency
    165MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ZXT10N50D
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    1.7W
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Gain Bandwidth Product
    165MHz
  • Polarity/Channel Type
    NPN
  • Transistor Type
    NPN
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    50V
  • Max Collector Current
    3A
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    100 @ 2A 2V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100nA
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    300mV @ 100mA, 3A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    50V
  • Transition Frequency
    165MHz
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    225mV
  • Max Breakdown Voltage
    50V
  • Collector Base Voltage (VCBO)
    50V
  • Emitter Base Voltage (VEBO)
    5V
  • Continuous Collector Current
    3A
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.8mm