  • XC7K410T-1FFG900I
XC7K410T-1FFG900I
advertisement
Manufacturer No:
XC7K410T-1FFG900I
HK JDW NO:
903-XC7K410T-1FFG900I
Package:
900-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7K410T-1FFG900I
Description:
3.35mm mm FPGAs Kintex?-7 Series 900-BBGA, FCBGA 1mm mm 900
Quantity:
In Stock : 270
Purchasing and Inquiry
XC7K410T-1FFG900I Overview
A 900-BBGA, FCBGA package is provided with this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 500 I/Os for transferring data in a more coherent manner. Logic blocks consist of 406720 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1V powers it. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. With a supply voltage of 0.97V~1.03V, this device operates with ease. The Kintex?-7 series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Kintex?-7 family of FPGAs. The operating temperature should be kept at -40°C~100°C TJ when operating. In this device, there are 500 outputs that can be used. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. As a whole, it has 900 terminations. A device like this one offers 29306880 RAM bits, which is a considerable amount of memory. If you are looking for related parts, you can use the base part number XC7K410T as a starting point. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. A total of 31775 LABs/CLBs make up this FPGA array. There is a 11.83.3V power supply that is required to operate it. A total of 900 pins are included in this device. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 1098MHz to operate. There are 508400 registers used to store and transfer data.
XC7K410T-1FFG900I Features
500 I/Os
Up to 29306880 RAM bits
508400 registers
XC7K410T-1FFG900I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7K410T-1FFG900I FPGAs applications.
  • Wired Communications
  • ASIC prototyping
  • Scientific Instruments
  • Computer hardware emulation
  • Automation
  • Distributed Monetary Systems
  • Aircraft navigation
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Industrial IoT
  • High Performance Computing
Step5Bar-code shipping tag
XC7K410T-1FFG900I
  • Package / Case
    900-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2010
  • Series
    Kintex®-7
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    900
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    XC7K410T
  • Pin Count
    900
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B900
  • Number of Outputs
    500
  • Power Supplies
    11.83.3V
  • Number of I/O
    500
  • RAM Size
    3.5MB
  • Clock Frequency
    1098MHz
  • Number of Inputs
  • Number of Logic Elements/Cells
    406720
  • Speed Grade
    -1
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.74 ns
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm