  • LCMXO2-2000ZE-1BG256I
LCMXO2-2000ZE-1BG256I
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2-2000ZE-1BG256I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LCMXO2-2000ZE-1BG256I
Package:
256-LFBGA
Description:
1.2V V 1.7mm mm 21.3kB B FPGAs MachXO2 Series 104MHz MHz 256-LFBGA 82μA mA 0.8mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-2000ZE-1BG256I Overview
In the package 256-LFBGA, this product is provided. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. A total of 206 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. Logic blocks consist of 2112 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. This device is powered by a 1.14V~1.26V battery. FPGAs belonging to the MachXO2 series are a type of FPGA that belong to the MachXO2 series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~100°C TJ when operating the machine. In this device, there are 207 outputs that can be used. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 256 terminations. There are 75776 RAM bits that are available with this device. For related parts, use its base part number LCMXO2-2000. In this case, 256 pins are used in the design. 264 LABs and CLBs are built into this FPGA. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. The 1.2V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. Data and programs can be stored in this FPGA module's memory of 21.3kB. The high efficiency of this device is provided by its 104MHz-frequency operation. This device uses a 82μA supply current to operate. The main component of a CPLD is a set of 1056 macrocells that form the foundation for the device.
LCMXO2-2000ZE-1BG256I Features
206 I/Os
Up to 75776 RAM bits
256 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 104MHz
LCMXO2-2000ZE-1BG256I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2-2000ZE-1BG256I FPGAs applications.
  • Medical ultrasounds
  • Military DSP
  • DO-254
  • Enterprise networking
  • Computer hardware emulation
  • Voice recognition
  • Embedded Vision
  • Automotive Applications
  • Digital signal processing
  • Consumer Electronics
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2-2000ZE-1BG256I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LFBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    MachXO2
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    104MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LCMXO2-2000
  • Number of Outputs
    207
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    21.3kB
  • Operating Supply Current
    82μA
  • Number of I/O
    206
  • Propagation Delay
    10.21 ns
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    2112
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    264
  • Number of Macro Cells
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm