  • LCMXO2-2000HC-4TG144I
LCMXO2-2000HC-4TG144I
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2-2000HC-4TG144I
HK JDW NO:
477-LCMXO2-2000HC-4TG144I
Package:
144-LQFP
Description:
2.5V V 21.3kB B FPGAs MachXO2 Series 269MHz MHz 144-LQFP 82μA mA 0.5mm mm 144
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-2000HC-4TG144I Overview
Fpga chips is supplied in the 144-LQFP package. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. The device has 111 I/O ports for more coherent data transfer. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. Power is provided by a 2.5V-volt supply. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 2.375V~3.465V. An FPGA belonging to the MachXO2 series is referred to as an FPGA. The operating temperature should be kept at -40°C~100°C TJ when operating. This device is equipped with 112 separate outputs, which makes it a very versatile device. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. There are a total of 144 terminations. There are 75776 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, use the part number LCMXO2-2000 as a base. The RAM si9.3kBe of this FPGA module reaches 9.3kB to ensure normal operation of the program. There are 144 pins on this device. This FPGA is built as an array of 264 LABs/CLBs. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 2.5V, designers can fully make use of its flexibility. It is powered by a 2.5/3.3V battery, which can be purchased separately. A total of 144 pins are included in this device. Data and programs can be stored in this FPGA module's 21.3kB memory. The high efficiency of this device is provided by its 269MHz-frequency operation. In order to operate this device, a supply current of 82μA is used. Fpga circuit is important to note that the main building blocks of a CPLD in this device are 1056 macrocells. Adapted for storing data, the FLASH memory avoids resource conflicts.
LCMXO2-2000HC-4TG144I Features
111 I/Os
Up to 75776 RAM bits
144 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 269MHz
LCMXO2-2000HC-4TG144I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2-2000HC-4TG144I FPGAs applications.
  • Bioinformatics
  • Device controllers
  • Medical ultrasounds
  • Audio
  • Automotive
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Software-defined radios
  • Broadcast
  • Video & Image Processing
  • Industrial Ethernet
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2-2000HC-4TG144I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    MachXO2
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.375V~3.465V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    269MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LCMXO2-2000
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    112
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Memory Size
    21.3kB
  • Operating Supply Current
    82μA
  • Number of I/O
    111
  • RAM Size
    9.3kB
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    7.24 ns
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    2112
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    264
  • Number of Macro Cells
  • Height
    1.4mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm