LCMXO256C-3TN100I
LCMXO256C-3TN100I
477-LCMXO256C-3TN100I
100-LQFP
3.3V V 1.6mm mm 4.9 ns ns 256B B FPGAs MachXO Series 150MHz MHz 100-LQFP 13mA mA 0.5mm mm 100
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
LCMXO256C-3TN100I Overview
The package that contains this software is called 100-LQFP. There are FLASH PLD transistors in this type of FPGA. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 78 I/Os for transferring data in a more coherent manner. The basic building blocks of logic contain 256 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.8V powers it. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. This device is powered by a 1.71V~3.465V battery. As part of the MachXO series of FPGAs, it is a type of FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. A total of 78 outputs are incorporated into this device. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. 100 terminations are present in total. For related parts, use its base part number LCMXO256. During the configuration of this FPGA module, the RAM si0Be reaches 0B to ensure that the program runs normally. The device is designed with 100 pins in total. The FPGA consists of 32 LABs/CLBs. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 3.3V supply voltage. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 100 pin count. For storing programs and data, this FPGA module embeds memory 256B. In order to deliver high efficiency, fpga semiconductor operates at a frequency of 150MHz. During the construction of the building block, there are 256 logic cells used. It operates at 13mA amps of supply current. Furthermore, it can be distinguished by the presence of a feature called IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V. There are a total of 7 dedicated inputs that allow input signals to be detected the status of each input. CPLDs are built and controlled by a number of macrocells, which is the main part of the device. A SRAM memory provides data storage and avoids resource conflicts.
LCMXO256C-3TN100I Features
78 I/Os
100 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 150MHz