  • XCS20XL-5TQ144C
XCS20XL-5TQ144C
advertisement
Manufacturer No:
XCS20XL-5TQ144C
Manufacturer:
Xilinx Inc.
HK JDW NO:
903-XCS20XL-5TQ144C
Package:
144-LQFP
Datasheet:
XCS20XL-5TQ144C
Description:
3.3V V 1.6mm mm FPGAs Spartan®-XL Series 144-LQFP 144
Quantity:
In Stock : 39651
Step5Bar-code shipping tag
XCS20XL-5TQ144C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Spartan®-XL
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XCS20XL
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    160
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of I/O
    113
  • RAM Size
    1.6kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    950
  • Total RAM Bits
    12800
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
    400
  • Speed Grade
    5
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    1 ns
  • Number of CLBs
    400
  • Number of Logic Cells
  • Number of Equivalent Gates
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    20mm