  • XC7K325T-1FFG676C
XC7K325T-1FFG676C
advertisement
Manufacturer No:
XC7K325T-1FFG676C
Manufacturer:
Xilinx Inc.
HK JDW NO:
903-XC7K325T-1FFG676C
Package:
676-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7K325T-1FFG676C
Description:
3.37mm mm 1GB B FPGAs Kintex?-7 Series 676-BBGA, FCBGA 1mm mm 676
Quantity:
In Stock : 520
Purchasing and Inquiry
XC7K325T-1FFG676C Overview
In the package 676-BBGA, FCBGA, this product is provided. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. 400 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 326080 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. In order for it to operate, the supply voltage must be 0.97V~1.03V . It is a type of FPGA that belongs to the Kintex?-7 series of FPGAs. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. In order to make this device as versatile as possible, there are 400 different outputs included. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. The total number of terminations is 676. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 16404480. You can find related parts by using the part number XC7K325T, which is its base part number. The FPGA module's RAM si2MBe reaches 2MB in order to ensure that the program operates in a normal manner. In this case, 676 pins are used in the design. The FPGA consists of 25475 LABs/CLBs. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 11.83.3V power supply. In addition to this, it has 676 pins. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 1098MHz to generate the signal. This FPGA module embeds a memory of 1GB available for storing programs and data. The registers used in the transfer of and storage of data are 407600 in number. In the DDR3 memory, data is stored safely and resource conflicts are avoided.
XC7K325T-1FFG676C Features
400 I/Os
Up to 16404480 RAM bits
676 LABs/CLBs
407600 registers
XC7K325T-1FFG676C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7K325T-1FFG676C FPGAs applications.
  • Software-defined radio
  • Enterprise networking
  • Scientific Instruments
  • Consumer Electronics
  • Wired Communications
  • Space Applications
  • DO-254
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Data Center
  • Automation
Step5Bar-code shipping tag
XC7K325T-1FFG676C
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    676-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2009
  • Number of Terminations
    676
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    XC7K325T
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    400
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    11.83.3V
  • Memory Size
    1GB
  • Number of I/O
    400
  • RAM Size
    2MB
  • Memory Type
    DDR3
  • Clock Frequency
    1098MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    326080
  • Speed Grade
    -1
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.74 ns
  • Height Seated (Max)
    3.37mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm