  • XC3S400-4PQG208I
XC3S400-4PQG208I
advertisement
Manufacturer No:
XC3S400-4PQG208I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC3S400-4PQG208I
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
XC3S400-4PQG208I
Description:
1.2V V FPGAs Spartan?-3 Series 208-BFQFP 0.5mm mm 208
Purchasing and Inquiry
XC3S400-4PQG208I Overview
There are two packages that contain fpga chips: 208-BFQFP package and X package. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. Its 141 I/Os help it transfer data more efficiently. Logic blocks consist of 8064 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.14V~1.26V. There are many types of FPGAs in the Spartan?-3 series, this is one of them. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. With this device, you will be able to make use of 141 outputs. This FPGA model is contained in Tray for space saving. The total number of terminations is 208. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 294912 bfpga electronics s of RAM. Its base part number XC3S400 can be used to find related parts. The RAM si36kBe of this FPGA module reaches 36kB to ensure normal operation of the program. 208 pins are designed into the device. 896 LABs/CLBs are configured on this FPGA. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. Designers can fully utilize its flexibility with 1.2V supply voltage. Fpga electronics operates from a 1.21.2/3.32.5V power supply. 400000 gates make up the basic block of its construction. The device has a total of 208 pins on fpga semiconductor. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 630MHz. For its architecture, 896 CLB modules are used.
XC3S400-4PQG208I Features
141 I/Os
Up to 294912 RAM bits
208 LABs/CLBs
XC3S400-4PQG208I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC3S400-4PQG208I FPGAs applications.
  • Medical Applications
  • Software-defined radios
  • Software-defined radio
  • Data center search engines
  • Aerospace and Defense
  • Server Applications
  • Random logic
  • Broadcast
  • Data Mining
  • Audio
Step5Bar-code shipping tag
XC3S400-4PQG208I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    Spartan®-3
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC3S400
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    141
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.21.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    141
  • RAM Size
    36kB
  • Clock Frequency
    630MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    8064
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
    896
  • Speed Grade
    4
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.61 ns
  • Number of CLBs
    896
  • Height
    3.6mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm