XC7A35T-2FGG484I
XC7A35T-2FGG484I
903-XC7A35T-2FGG484I
484-BBGA
850 ps ns FPGAs Artix-7 Series 484-BBGA 1mm mm 484
In Stock : 3450
Purchasing and Inquiry
XC7A35T-2FGG484I Overview
As part of the 484-BBGA package, it is included. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. This device features 250 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block consists of 33208 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1V volts is required. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 0.95V~1.05V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Artix-7 series are a type of FPGA that belong to the Artix-7 series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. The device has 250 outputs that are integrated into it. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, it has 484 terminations on each end. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 1843200 bfpga electronics s of RAM. During the configuration of this FPGA module, the RAM si225kBe reaches 225kB to ensure that the program runs normally. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 484 pins. The FPGA is built as an array of 2600 latches or CLBs. An external power supply of 1V is required to power the device. This device has a pin count of 484 in fpga semiconductor.