  • XC5VLX110-2FFG676C
XC5VLX110-2FFG676C
advertisement
Manufacturer No:
XC5VLX110-2FFG676C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC5VLX110-2FFG676C
Package:
676-BBGA, FCBGA
Description:
1V V 3mm mm FPGAs Virtex?-5 LX Series 676-BBGA, FCBGA 1mm mm 676
Quantity:
In Stock : 6945
Purchasing and Inquiry
XC5VLX110-2FFG676C Overview
There are two packages that contain fpga chips: 676-BBGA, FCBGA package and X package. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. A total of 440 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block is made up of 110592 logic elements/cells. Power is provided by a 1V-volt supply. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. A supply voltage of 0.95V~1.05V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the Virtex?-5 LX series of FPGAs, it is a type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. With this device, you will be able to make use of 440 outputs. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. There are a total of 676 terminations. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 4718592 bFpga chipss. In order to find related parts, you can use its base part number XC5VLX110. It is crucial that the RAM si576kBe of this FPGA module reaches 576kB so that the program can run normally. This cable has 676 pins and is designed to connect to a computer. A total of 8640 LABs/CLBs make up this FPGA array. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. In the case of 1V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. As far as the pin count is concerned, it has 676 pins.
XC5VLX110-2FFG676C Features
440 I/Os
Up to 4718592 RAM bits
676 LABs/CLBs
XC5VLX110-2FFG676C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC5VLX110-2FFG676C FPGAs applications.
  • Automation
  • Solar Energy
  • Automotive driver's assistance
  • Aircraft navigation
  • Automotive
  • Consumer Electronics
  • Audio
  • Digital signal processing
  • Filtering and communication encoding
  • Medical Electronics
Step5Bar-code shipping tag
XC5VLX110-2FFG676C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    676-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • Series
    Virtex®-5 LX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    676
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC5VLX110
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    440
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Number of I/O
    440
  • RAM Size
    576kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    110592
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    2
  • Height Seated (Max)
    3mm