  • XC3S1500-4FGG456C
XC3S1500-4FGG456C
advertisement
Manufacturer No:
XC3S1500-4FGG456C
HK JDW NO:
903-XC3S1500-4FGG456C
Package:
456-BBGA
Datasheet:
XC3S1500-4FGG456C
Description:
1.2V V 2.6mm mm FPGAs Spartan?-3 Series 630MHz MHz 456-BBGA 1mm mm 456
Purchasing and Inquiry
XC3S1500-4FGG456C Overview
This package is included in the 456-BBGA package and is available for purchase. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. 333 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 29952 logic elements/cells. 1.2V volts power it. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Spartan?-3 series are a type of FPGA that belong to the Spartan?-3 series of FPGAs. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. The device has 333 outputs that are integrated into it. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. There are a total of 456 terminations. This device is equipped with 589824 RAM bits in terms of its RAM si589824e. Related parts can be found by using its base part number XC3S1500. The FPGA module's RAM si72kBe reaches 72kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. In order to make it work, 456 pins have been designed. A total of 3328 LABs/CLBs make up this FPGA array. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. The device runs on a 1.21.2/3.32.5V battery and requires no additional power supply to operate. A basic building block for this type of building block consists of 1500000 gates. Featuring 456 pins in total, it is a versatile device. Fpga semiconductor operates at a frequency of 630MHz to deliver high efficiency.
XC3S1500-4FGG456C Features
333 I/Os
Up to 589824 RAM bits
456 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 630MHz
XC3S1500-4FGG456C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC3S1500-4FGG456C FPGAs applications.
  • Industrial IoT
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Medical Applications
  • Random logic
  • Broadcast
  • Radar and Sensors
  • ADAS
  • Wireless Communications
  • Artificial intelligence (AI)
  • Image processing
Step5Bar-code shipping tag
XC3S1500-4FGG456C
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    456-BBGA
  • Number of Pins
    456
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    Spartan®-3
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    456
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    630MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC3S1500
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    333
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    333
  • RAM Size
    72kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    29952
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.61 ns
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm