XC6VLX130T-1FFG784C
XC6VLX130T-1FFG784C
903-XC6VLX130T-1FFG784C
784-BBGA, FCBGA
FPGAs Virtex?-6 LXT Series 784-BBGA, FCBGA 784
In Stock : 9682
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
XC6VLX130T-1FFG784C Overview
This package is included in the 784-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. A total of 400 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. There are 128000 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1V. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 0.95V~1.05V and uses a battery to supply power. This is a type of FPGA that is part of the Virtex?-6 LXT series of FPGAs. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. With this device, you will be able to make use of 400 outputs. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. There are a total of 784 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 9732096. For related parts, use its base part number XC6VLX130T. There is a maximum RAM si1.2MBe of 1.2MB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. The device is designed with 784 pins in total. An array of 10000 LABs/CLBs is built into the FPGA. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. In addition to this, it has 784 pins.