XC2S50-5TQG144I
XC2S50-5TQG144I
903-XC2S50-5TQG144I
144-LQFP
2.5V V 1.6mm mm FPGAs Spartan?-II Series 144-LQFP 144
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
XC2S50-5TQG144I Overview
A 144-LQFP package contains it, and it is available for download. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. There are 92 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 1728 logic elements/cells are required. Power is provided by a 2.5V-volt supply. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. A supply voltage of 2.375V~2.625V is needed in order for fpga chips to operate. FPGAs belonging to the Spartan?-II series are a type of FPGA that belong to the Spartan?-II series of FPGAs. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. A device such as this one has 176 outputs built into it. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. In total, the terminations of this piece are 144. There are 32768 RAM bits that are available with this device. The FPGA module's RAM si4kBe reaches 4kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. The device is designed with 144 pins in total. Fpga electronics contains 384 LABs/CLBs in an array. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. In operation with 2.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. There are 50000 gates in its basic building block. In addition to this, it has 144 pins. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 263MHz . CLBs are the building blocks of its architecture.