  • UWZ1E4R7MCL1GB
UWZ1E4R7MCL1GB
advertisement
Manufacturer No:
UWZ1E4R7MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UWZ1E4R7MCL1GB
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UWZ1E4R7MCL1GB
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 25volts 4.7uF 4x5.4
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UWZ1E4R7MCL1GB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    UWZ
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    High Temperature Reflow
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    1717
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    13mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    13mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    19.5mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    4.3mm