  • UPW1H102MHD
UPW1H102MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPW1H102MHD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPW1H102MHD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UPW1H102MHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    UPW
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    68mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.5mA
  • Ripple Current
    2.235A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    34mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.235A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm