  • UPS1V152MHD
UPS1V152MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPS1V152MHD
HK JDW NO:
555-UPS1V152MHD
Datasheet:
UPS1V152MHD
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 35volts 1500uF 16x25 20% 7.5LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UPS1V152MHD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.575mA
  • Ripple Current
    1.9A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    38mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.653A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.9A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm