  • UHE1V182MHD
UHE1V182MHD
advertisement
Manufacturer No:
UHE1V182MHD
HK JDW NO:
555-UHE1V182MHD
Datasheet:
UHE1V182MHD
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UHE1V182MHD
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    56mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    630μA
  • Ripple Current
    3.35A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    17mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.68A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.35A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm