  • TCNX477M006R0050
TCNX477M006R0050
advertisement
Manufacturer No:
TCNX477M006R0050
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCNX477M006R0050
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCNX477M006R0050 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 50mOhm @ 100kHz.With 470μF capacitance, it operates.In order for 6.3V to function properly, it requires the rated (DC) voltage (Urdu).Voltage - Rated AC is -55°C~85°CV.Voltage is rated at 6.3V which allows for high efficiency.In the seated position, it has a maximum height of 0.059 1.50mm°C, so it is stable under all conditions.
TCNX477M006R0050 Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 6.3V
an AC voltage of -55°C~85°C
the voltage rating of 6.3V
TCNX477M006R0050 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCNX477M006R0050 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Notebook
  • Tablets
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
TCNX477M006R0050
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TCN J-CAP
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm