  • TCJA476M006R0200
TCJA476M006R0200
advertisement
Manufacturer No:
TCJA476M006R0200
HK JDW NO:
66-TCJA476M006R0200
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TCJA476M006R0200
Purchasing and Inquiry
TCJA476M006R0200 Overview
For high efficiency, you should maintain the 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).There is 28.2μA leakage current in this capacitor.With a capacitance of 47μF, it operates.In order to ensure that it is reliable, it operates at a voltage rated DC of 6.3V.It is powered from a voltage - Rated AC of 6.3V.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.The product has a maximum height seated of 0.071 1.80mm°C which makes it stable to operate.
TCJA476M006R0200 Features
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 28.2μA
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJA476M006R0200 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJA476M006R0200 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJA476M006R0200
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Voltage - Rated AC
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    28.2μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm