  • TCJA685M016R0200
TCJA685M016R0200
advertisement
Manufacturer No:
TCJA685M016R0200
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJA685M016R0200
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TCJA685M016R0200
Description:
Molded TCJ 6.8μF Capacitor 3 (168 Hours) ±20% 1206 (3216 Metric) Surface Mount General Purpose -55°C~125°C Tape & Reel (TR)
Quantity:
In Stock : 4456
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TCJA685M016R0200
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    10.9μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm