  • TCJT226M010R0150
TCJT226M010R0150
advertisement
Manufacturer No:
TCJT226M010R0150
HK JDW NO:
66-TCJT226M010R0150
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
TCJT226M010R0150
Purchasing and Inquiry
TCJT226M010R0150 Overview
The ripple current for this part is 657mA.For optimum efficiency, ESR should be kept at 150mOhm @ 100kHz.There is 22μA leakage current in this capacitor.Capacitance 22μF governs its operation.A voltage-rated DC of 10V ensures its reliability.It is powered from a voltage - Rated AC of 10V.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.In the seated position, it has a maximum height of 0.047 1.20mm°C, so it is stable under all conditions.
TCJT226M010R0150 Features
657mA ripple current
a 150mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 22μA
with a capacitance of 22μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJT226M010R0150 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJT226M010R0150 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJT226M010R0150
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    2.8mm
  • Voltage - Rated AC
    10V
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    22μA
  • Ripple Current
    657mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    T
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    3.5mm