  • TCJA156M006R0300
TCJA156M006R0300
advertisement
Manufacturer No:
TCJA156M006R0300
HK JDW NO:
66-TCJA156M006R0300
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TCJA156M006R0300
Purchasing and Inquiry
TCJA156M006R0300 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 300mOhm @ 100kHz.There is 9μA leakage current in this capacitor.With a capacitance of 15μF, it operates.As a result, the voltage - rated DC of 6.3V is used to ensure its reliability.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.With a maximum seated height of 0.071 1.80mm°C, it is capable of stable operation.
TCJA156M006R0300 Features
a 300mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 9μA
with a capacitance of 15μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~125°C
TCJA156M006R0300 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJA156M006R0300 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJA156M006R0300
    15 Weeks
  • Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    9μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm