  • TCJA476M004R0200
TCJA476M004R0200
advertisement
Manufacturer No:
TCJA476M004R0200
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJA476M004R0200
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TCJA476M004R0200
Purchasing and Inquiry
TCJA476M004R0200 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 200mOhm @ 100kHz.There is 18.8μA leakage current in this capacitor.Capacitance is 47μF, so it operates with no capacitance.As a result, it operates with a voltage rating of 4V.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.Its maximum height seated of 0.071 1.80mm°C enables stable operation.
TCJA476M004R0200 Features
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 18.8μA
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJA476M004R0200 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJA476M004R0200 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Tablets
  • Smart phone
  • Power supplies
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
TCJA476M004R0200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    18.8μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm