  • TCJY107M010R0045
TCJY107M010R0045
advertisement
Manufacturer No:
TCJY107M010R0045
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJY107M010R0045
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJY107M010R0045 Overview
It is measured that there is 1.4A ripple current in the part.A high standard of efficiency requires a 45mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).100μA is supported by it.With 100μF capacitance, it operates.As a result, it operates with a voltage rating of 10V.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.Having a maximum height seated of 0.079 2.00mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
TCJY107M010R0045 Features
1.4A ripple current
a 45mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 100μA
with a capacitance of 100μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJY107M010R0045 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJY107M010R0045 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Notebook
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
TCJY107M010R0045
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    100μA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    Y
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm