  • TCJA156M006R0300E
TCJA156M006R0300E
advertisement
Manufacturer No:
TCJA156M006R0300E
HK JDW NO:
66-TCJA156M006R0300E
Purchasing and Inquiry
TCJA156M006R0300E Overview
A high standard of efficiency requires a 300mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).15μF is the capacitance of the device.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.This voltage - Rated at 6.3V - allows the device to be highly efficient.In the seated position, it has a maximum height of 0.071 1.80mm°C, so it is stable under all conditions.
TCJA156M006R0300E Features
a 300mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 15μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
TCJA156M006R0300E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJA156M006R0300E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJA156M006R0300E
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    15μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm